Konšpirácie v čase „korony“

Ani pandémiu Covid-19 neobišli viaceré konšpiračné teórie. A ako to väčšinou býva, niektoré sa potvrdili, niektoré nie a niektoré sú úplné hlúposti už na prvý pohľad. Vyberme si tri z nich a postupne si ich rozoberme.

Úplne prvou konšpiračnou teóriou, ktorá sa objavila už koncom minulého roka a ktorá sa bohužiaľ potvrdila, bolo, že v Číne je nové vážne ochorenie, ktoré sa čínske vedenie snaží utajiť. Bohužiaľ sa veľmi kruto potvrdila jej platnosť, dozvedeli sme sa, že dokonca lekár, ktorý sa snažil na chorobu upozorniť, za to zaplatil životom (https://bit.ly/3esvwSD). Rovnako to vyzerá, že WHO bola veľmi nápomocná najprv pri utajovaní a potom zľahčovaní vážnosti epidémie, ale snáď to bolo skôr skostnatelosťou jej aparátu, ako zlým úmyslom…

Druhá konšpiračná teória je z iného súdka a bola by to klasická hlúpa a zábavná konšpiračná teória typu plochej Zeme, ak by mala aj podobný dosah na životy ľudí. Ide o teóriu, ktorá tvrdí, že Covid-19 v skutočnosti nie je vírusové ochorenie, ale zdravotné problémy spôsobené 5G sieťami (https://bit.ly/3epJg0B). Na prvý pohľad hlúposť, ale dá sa to dokázať? Skúsim. Pomôžem si dvoma mapami (zdroje sú uvedené na obrázkoch). Prvá mapa ukazuje početnosť potvrdených prípadov Covid-19, na druhej je stupeň pokrytia jednotlivých krajín 5G sieťami. Na prvý pohľad sa podobajú, na oboch svietia Čína, USA, západná Európa, Rusko. Ale podoba je naozaj vecou len veľmi povrchného prvého pohľadu. Na druhý pohľad vidíte, že v Taliansku, tretej Covidom-19 najťažšie zasiahnutej krajine je 5G iba vo fáze výskumu. V Iráne, tiež jednej z najhoršie zasiahnutých krajín, sa s 5G sieťami nedostali ani tam. A do veľkej časti krajín Afriky a Južnej Ameriky sa Covid-19 už dostal, ale 5G sieť ešte nie. Neviem, či treba viac na vyvrátenie tejto teórie…

Tretia konšpiračná teória je len nenápaditou variáciou klasickej veľkolepej antivax illuminati teórie. Nebudem menovať bláznov, čo ju šíria, ale pridal sa k nim už aj ten najväčší konšpirátor v našom parlamente, ktorému robí najväčší problém, že si musel začať umývať ruky. Asi nikoho neprekvapím, keď napíšem, že obsahom teórie je, že Covid-19 je úplne jednoznačne konšpiráciou iluminátov a židojašterov, ktorí ho vytvorili na to, aby ľudí prinútili nechať sa vakcinovať, čo bude viesť k ich totálnemu ovládnutiu a svetovláde farmafiriem.

Túto teóriu asi až tak ľahko nevyvrátim mapou, aj keď jej prvotnú formu, že je to biologická zbraň vyvinutá v Amerike na to, aby dostali na kolená Čínu, asi jasne vyvracia tá prvá mapa. Iba ak sa to Američanom vymklo z rúk, ale to by potom museli byť úplne neschopní, keby nevedeli, že tento typ „biologickej zbrane“ je v dobe globálnej ekonomiky a lietadiel absolútne nepoužiteľný, keďže je nekontrolovateľný.

Ale dobre, je to konšpirácia farmafiriem. Farmafiriem, ktoré majú väčšiu moc, ako napríklad ropná lobby (https://bit.ly/3cqjhnJ), automobilová lobby (https://bit.ly/2VcHjgA), holywoodska „židolobby“ (https://bit.ly/2K8eBqH), pretože všetky tieto odvetvia teraz prichádzajú o miliardy dolárov. Ale zas chápem, pre ovládnutie sveta sa obetujú tak, ako sa Steve Jobs obetoval, aby nevyšiel najavo utajovaný liek na rakovinu. Je síce pravda, že farmaceutický priemysel patrí medzi najvýnosnejšie odvetvia vôbec (https://bit.ly/3cxFeSf), takže by to farma firmy teoreticky možno dokázali, ale v skutočnosti ich profit je z úplne iných liekov ako vakcín na vírusové ochorenia (https://cnb.cx/2xoMAZn). Práve naopak, veľké farmafirmy môžu byť skôr prekážkou pri výrobe a distribúcii vakcíny na Covid-19 (https://nyti.ms/2VKAUbxhttps://bit.ly/2VvRMmb).

Rozdiel medzi týmito konšpiračnými teóriami je pre človeka, ktorý nie je na konšpiračnej špirále, očividný. Stačí pri tom použite základnej logiky a správnych otázok.

A tie najzákladnejšie sú: Prečo? Kto by z toho mal prospech? Akými prostriedkami to dokáže?

Pri prvej teórii je to jasné, pre lokálnych straníckych funkcionárov vo Wu-chane by objavenie sa novej choroby bolo veľkým problémom, takže použili naučenú metódu zatĺkania. Prišli by o veľa, o postavenie v strane, dokonca možno aj o život. Na väčšinu vecí to funguje, ale nie na vírusy.

Pri druhej teórii sa vlastne ani nedá zistiť motivácia a ten, kto by z toho niečo získal. Buď to má byť vedľajší efekt novej technológie, len sa prejavuje aj tam, kde tá technológia nie je. Alebo to niekto temný využíva na ovládnutie sveta, ale kto to je, keď to zasiahlo Čínu, USA, Rusko, Irán? Jedine… že… by… to… bol… Kim Čong-Un! Veď v KĽDR nemajú Covid-19! Ale asi ani technológie na to, aby dokázali prekabátiť Američanov aj Číňanov a zneužiť ich technológie.

Pri tretej je jasné, že je to zlovôľa farmafiriem, ktoré chcú ovládať všetkých ľudí sveta aj za cenu zničenia jeho ekonomiky a následného poklesu zisku, lebo v ťažkej ekonomickej situácii pôjde americká teta z predmestia po opiáty asi radšej k drogovému dílerovi ako do lekárne. A hlavne, prečo by niekto chcel ovládať všetkých ľudí sveta? To je čo za nepochopiteľnú psychopatickú úchylku? Áno, boli takí, ale všetci vieme, že to v hlave nemali v poriadku a navyše svoje krajiny doviedli nakoniec do vojny a do biedy. A ľudia sú aj tak celkovo veľmi neovládateľní.

Takže keď narazíte na nejakú konšpiračnú teóriu, zamyslite sa nad tým, položte si správne otázky a pokúste sa ju vyvrátiť. Takisto to funguje aj vo vede, fyzici sa už vyše sto rokov nesnažia dokázať teóriu relativity, ale ju vyvrátiť. Pretože slávu za jej prvý dôkaz už získal Arthur Eddington, všetci ďalší sú už len tí za ním. Ale ten, čo by našiel dôkaz, že nefunguje, bol by slávny. Ono v skutočnosti taký dôkaz, ktorý by dokazoval, že teória relativity nefunguje vo všeobecnosti, nenájde, pretože máme x dôkazov, že v nami pozorovaných podmienkach funguje. Môže však nájsť nejaký hraničný jav, s ktorým si teória neporadí (ono už aj tie poznáme – temná hmota, temná energia, singularita) a príde na novú, širšiu teóriu, ktorá ho vysvetlí. To sa zaradí medzi najväčších hneď vedľa Newtona a Einsteina.

To ale vôbec neznamená, že by som si ja myslel, že 5G sieť je úplne neškodná a farmafirmy sú dokonalí altruisti. Nebezpečnosť 5G siete je nepriama, už teraz ľudia nezvládajú množstvo informácií, ktoré sa na nich valia a čo potom, keď ich bude ešte viac a budú ešte ľahšie a rýchlejšie dostupné? A farmafirmám vyčítam toľko vecí, o ktorých antivaxeri ani netušia. Napríklad zbytočné dopovanie ľudí liekmi proti bolesti („Bolí vás hlava? Dajte si náš liek. Možno by vám pomohol aj lepší spánok a životospráva, ale na tom nezarobíme“) a brzdenie vývoja nových liečiv najmä na zriedkavé ochorenia, na ktorých nezarobia zďaleka tak veľa.

Ak sa vám však podarí vyvrátiť konšpiračnú teóriu tak ľahko, ako napríklad tú s 5G sieťami (dvoma mapami), tak sa na nej môžete už len baviť. Ak však nenájdete žiadnu medzeru, môžete o nej začať uvažovať, ale pokiaľ neuvidíte jasný dôkaz jej pravdivosti (výpovede, dokumenty a samotná existencia pandémie Covid-19 potvrdili prvú teóriu ako pravdivú), nemali by ste ju šíriť ako overenú pravdu, ktorú poznajú len vyvolení. Lebo tí „vyvolení“, čo ich šíria, sú väčšinou neschopní naučiť sa základné veci, čo sa učia na základnej škole ako matematika, fyzika, chémia.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: