Góly, body, vuvuzely

Milé poslucháčky, ale hlavne vy moji drahí poslucháči, dočkali sme sa! Konečne sa futbal dostal aj na vlny rádia Tlis. Vítam vás pri tejto besede, ktorá je venovaná najväčšej udalosti tohto roka, Majstrovstvám sveta vo futbale, ktoré sa hrali prvý krát v histórii v Afrike. Presnejšie v tej najjužnejšej Afrike z celej Afriky, v Juhoafrickej republike. Dovoľte mi privítať mojich vzácnych hostí, ktorí budú odpovedať na moje všetečné otázky. Teda budú.. No nebudú.. Ale budete ich počuť… Vlastne… Ani to nie, oni tu ani nie sú, viete, dnes sa hral zápas v Arménsku. Tak budete počuť aspoň ich odpovede! Prišli totiž písomne. Museli sme teda improvizovať, takže ja sa budem pýtať a potom prečítam aj odpovede našich hostí. Takže potlesk pre prvého hosťa, futbalového komentátora s juhoamerickým pátosom pri oslave góóóóóóóóólov, Marcela Merčiaka, privítajme aj futbalového filozofa Ladislava Borbélyho, ktorý má rád erudované, emocionálne živé a doxograficky fundované komentovanie a nakoniec prekvapenie pre vás! Nebudem viac prezrádzať, ale ide o slovenského futbalového reprezentanta, ktorého meno, ak ho spoznáte, nám môžete telefonovať a mailovať do štúdia a tým sa zapojíte do súťaže o hodnotné ceny. Ale keďže ho nemôžete vidieť… a vlastne ani počuť… tak vám teda pomôžem a trochu ho opíšem. Takže je mladý, je na kratučko ostrihaný …. a je potetovaný. To vám určite pomôže, takže volajte, telefonujte, píšte a mailujte!

Ale nestrácajme drahocenný čas. Moja prvá otázka znie – ako ste prežívali postup Slovenska na Majstrovstvá sveta po rozhodujúcom kvalifikačnom zápase na snehu v Poľsku?

Marcel Merčiak: Áno, áno, áno, blahoslavení tí, čo veríte v náboženstvo zvané futbal, blahoslavení tí, ktorí v tejto chvíli veria, že je to pravda …. Uvidíme sa v Južnej Afrike! Nastal náš čas! … Duše odsúdencov sa vzbúrili, tí, ktorým nikto neveril, to dosiahli, …. naša futbalová revolúcia je dokonaná.

Ladislav Borbély: Pre mňa to bola kardinálna ukážka karmického vyrovnania! Zápas v Poľsku mal nielen lyrický pátos, ale aj dramatický akcent.

Náš tajný futbalový hosť: Nooo, tak určite to všetci chlapci prežívali, bol to super úspech!

No a po pesničke sa už môžeme posunúť na opačnú stranu sveta, do Afriky!

 

Vitajte opäť v štúdiu pri našej improvizovanej besede o Majstrovstvách sveta vo futbale, ktoré sa hrali v JAR na jar a v lete tohto roku. Pre Slovensko to je najväčší futbalový úspech v jeho samostatnej histórii. Bola to zásluha kolektívu, ktorý dokázal poskladať a stmeliť Vlado Weiss, už teraz ďaleko najúspešnejší slovenský futbalový tréner od čias Jozefa Vengloša.

V čom je Vlado Weiss výnimočný z pohľadu trénerského kolegu Laca Borbélyho?

V jeho prípade optimálne je to, že je dobrá poznatková fáza obohatená dobrou emocionálnou inteligenciou z pohľadu schopnosti byť empatický voči hráčom.

Majstrovstvá sveta v Afrike museli byť zvláštnym a jedinečným zážitkom pre všetkých, cítiť to bolo aj cez obrazovky. A to nehovorím, ako to bolo počuť. Trúba vuvuzela sa stala novou pop ikonou, stelesnením modernej doby. Veľmi hlučnej modernej doby… Po chvíli veľmi na nervy lezúcej novej doby.

Naše prvé majstrovstvá sveta na zvláštnom mieste s ešte zvláštnejším súperom – kivi z Nového Zélandu. Viedli sme po góle strateného a znovu nájdeného strelca Roba Vitteka, no o víťazstvo sme prišli v posledných sekundách. Prečo? Pýtam sa priameho aktéra:

Noooo, tak určite sme mali vyhrať, ale odišla nám v závere koncentrácia.

Ešte horšie sa vyvíjal zápas s Paraguajom. Prehrali sme 0:2. Prečo sa stalo? Marcel, vedel by si nájsť dôvody?

Všetky naše útočné akcie sa končili u Jána Muchu. Nedarilo sa nám prerušiť defenzívnu harmoniku súpera.

Ako sa po tomto zápase cítili naši hráči?

Nooo, tak určite nás to mrzelo, ale na Paraguaj sme nemali, hoci sme išli na 100 %.

Pán Borbély, ako ste našu prehru prežívali vy?

Bol som sklamaný z latentného prístupu našich hráčov k tomuto zápasu, ale nerád by som sa o tom viac vyjadroval, pretože doteraz som stále emocionálne preexponovaný a nerád by som kanalizoval ten hnev do primitívných kanálov.

Ale majstrovstvá sa pre nás nekončili, hoci po remíze a prehre našu reprezentáciu už odpisovali pomaly všetci. Ale v Afrike sa odohral príbeh o zmŕtvychvstaní.

 

 

Okrem slova vuvuzela sa do všeobecne používaného slovníka dostalo ďalšie – Jabulani. Jabulani je lopta vyvinutá špeciálne pre tieto majstrovstvá, lopta, ktorá má špeciálne letové vlastnosti. Čo nám k nej povie odborník, Laco Borbély?

Najväčšou hrozbou pre hráčov a najmä brankárov bola kontroverzná lopta Jabulani so svojráznou aerodynamikou a netradičnou letovou dráhou pri vyšších rýchlostiach. Vo vysokých nadmorských výškach štadiónov nedokázala držať smer a jej najstabilnejšou charakteristikou ostala konzervatívna guľatosť.

A ako sa na to dívali naši hráči?

Noooo, tak určite lietala divne, ale sme si museli zvyknúť. A hlavne Jano Mucha si musel.

Viacerí tvrdili, že tá lopta lieta ako gumená hračkárska lopta, ale to nechajme.

Posledný zápas skupiny s úradujúcim majstrom sveta Talianskom bol pre nás hop alebo trop, no už od začiatku sa pre nás vyvíjal skvele. Myslí si to aj Marcel Merčiak: Duše odsúdencov sa opäť vzbúrili, tak ako pred ôsmimi mesiacmi v Poľsku. Taliani si zabudli svoje majstrovstvo niekde na hoteli v sklade. Mesiac bol v splne a taliansky tím bol v splíne.

Išlo nám to dobre dopredu, ale aj naša defenzíva fungovala vynikajúco. Že, Laco:

Predviedli sme supra-kompaktné defenzívne bloky.

Ale inkasovali sme dva góly, našťastie pre nás a na smolu pre Talianov len dva, keďže sme dali tri. Laco, nebál si sa o výsledok?

Nemyslel som si, že by malo dôjsť rýchlo k zmene stavu, pretože Taliani nesignalizovali, že by chceli dať gól.

A ako ste prežívali tento zápas priamo na ihrisku?

Nooo, tak určite sme do zápasu dali 120 %.. aj viac.. a myslím, že ľudia u nás boli radi, lebo to bol úspech.

Pre nás fanúšikov to bol fantastický zážitok so skvelým koncom pre Slovensko. Toto bol jeden z mála okamihov, keď o nás hovoril celý svet a bolo to v dobrom!

 

A prišlo osemfinále a s ním súper veľkého mena s veľkými menami aj na ihrisku – Holandsko.

Laco Borbély, čo si si povedal, keď si sa dozvedeli o našom súperovi v osemfinále MS, o Holandsku?

V Holandsku je viacej zážitkové prežívanie futbalu, no na týchto majstrovstvách holandská defenzíva už nemá prvky defenzívneho symbolizmu

Naši odohrali s Holandskom dobrý zápas, mali dokonca aj šance, štvrtý gól na majstrovstvách dal Vittek. Ale Holanďania boli lepší. Kto ťa z nich najviac zaujal, Marcel?

De Jong…pitbul holandskej zálohy… a dopredu sa rútil Robben, rýchly ako chrt.

Ale aj tak boli pre nás tieto majstrovstvá veľkým úspechom, chlapci nemuseli byť ani po prehre s Holandskom smutní, veď vydali zo seba všetko.

Noooo, to určite..

Laco, chceš niečo dodať? Keď si uvedomíme, že do elitnej šestnástky sveta sa dostala futbalová reprezentácia, ktorá nemá doma ani vlastný futbalový štadión a v tomto parametri napĺňa kritériá futbalových homelessákov, je to určite pozoruhodné a prinajmenšom hodné zamyslenia.

Ďakujem mojim vzácnym hosťom za to, že hoci vlastne nemohli prísť, aj tak sa aspoň takouto formou s nami podelili o svoje názory a spomienky na úspech slovenskej futbalovej reprezentácie na Majstrovstvách sveta 2010 v Južnej Afrike.

No a keďže nám na našu otázku neprišla žiadna správna odpoveď, teda vlastne nám nenapísal ani nezavolal vôbec nikto, tak si ceny zo súťaže podelíme my v štúdiu. Dobrú noc a zostaňte verní slovenskému futbalu… no dobre, tak aspoň Rádiu Tlis

 

Text je prepisom relácie internetového Rádia TLIS Indie Pindy odvysielanej v roku 2010

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: